| Model Number: | STM32F303RET6TR |
| Place of Origin: | original |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability: | 999999 |
| Delivery Time: | 1-3 days |
| Packaging Details: | standard |
| Product Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit Single-Core |
| Speed: | 72MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| pn: | STM32F303RET6TR |
STM32F303RET6TR 64-LQFP MCU Microcontroller Module with High Performance and Low Power Consumption
STMicroelectronics STM32F303RET6TR 64-LQFP MCU Microcontroller Unit
Product Parameters:
- Supply Voltage: 2.4V to 3.6V
- Operating Frequency: 32MHz
- Flash Memory: 256KB
- SRAM: 48KB
- Programmable GPIOs: 54
- Digital Signal Processor (DSP): Cortex-M4 with FPU
- Timers: 6 x 16-bit timers with 4 x 32-bit timers
- High Resolution Timer (HRTIM): 1 x 16-bit
- ADC: 12-bit, 1MSPS
- DAC: 12-bit, 1MSPS
- LCD Controller: 1 x 16-bit
- Temperature Range: -40°C to 85°C