AD5254BRUZ100 Programmable IC Chip , Digital Potentiometer IC For Data Acquisition
Categories Programmable IC Chip
Brand Name: Analog Devices Inc.
Model Number: AD5254BRUZ100
Certification: ISO9001
Place of Origin: China,GuangDong,ShenZhen
MOQ: >=10pcs
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Supply Ability: 850000 Acre/Acres per Day+pcs+2-7days
Delivery Time: 2-4work days
Voltage - Supply: 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Package / Case: 20-TSSOP
Mounting Type: Surface Mount
Base Product Number: AD5254
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Digital Potentiometer For Data Acquisition 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP AD5254BRUZ100
PRODUCT DESCRIPTION
PRODUCT PROPERTIES
Product Status
Active
Taper
Linear
Configuration
Potentiometer
Number of Circuits
4
Number of Taps
256
Resistance (Ohms)
100k
Interface
I²C
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features
Selectable Address
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
650ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
20-TSSOP
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C